10Tem2024

Etkinlik Takvimimiz

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

İletişim

Namık Kemal, Köşk Sk. No:18/A, 34762 Ümraniye/İstanbul

info@tebessumhareketi.org

Şimdilik aktif değil

Sıkça Sorulan Sorular

Tebessüm Hareketi nedir?

Biz karşılaştığımız pek çok olayı, problemi farklı ve denenmemiş yöntemlerle çözebileceğine ve daha güzel hale getirebileceğine inanan bir grup insan olarak 18 Ekim 2021’de  hareketimizi İstanbul’da resmi olarak başlattık. Bu hareket ile küçük bir çete olarak çıktığımız yolda temas ettiğimiz her insana bu gönüllü hareketinin bir parçası olma fırsatını sunarak dünya üzerinde büyük bir çete kurmayı hedeflemekteyiz. Hep birlikte çeşitli eğitim ve sosyal sorumluluk projeleriyle gezegenimize olumlu etkiler bırakacağımıza inanmaktayız. Tebessüm Hareketi’ni bu amaçla Agile sisteminin uygulayıcısı olarak inşa ediyoruz.

Siz kimsiniz?

Farklı deneyimlere, farklı arka planlara sahip, gönüllü olarak çalışan genç bir çeteyiz.  Elimizdeki imkanları başkalarına destek olmak için paylaşmayı ve sürekli tebessüm etmeyi severiz.  Çetemiz kısmından kanlı canlı hallerimizi görebilirsiniz 🙂

Ne çetesi bu?

Tebessüm Hareketi agile felsefesini benimseyen ve takımlar halinde çalışmalarını yürüten bir dernektir. Biraz muzip ve mütebessim bir yapımız olduğu için takımlarımıza “çete” ismini vermeyi uygun gördük.

Kime bağlısınız?

Tebessüm Hareketi Derneği bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. Hiçbir cemaat, parti, kurum veya oluşum ile bir bağı bulunmamaktadır.

Tebessüm Hareketi’nde “Patron” kimdir?

Tebessüm Hareketi’nde malesef patron “sizsiniz”. Evet doğru duydunuz. Sizler bizim en büyük ve en güçlü paydaşlarımız olarak yaptığımız etkinlikleri sorgulama, toplantılarımıza katılma, bizleri yapıcı bir şekilde eleştirme ve bizlere geri dönüt vererek iyileştirme yapmamızı sağlama hakkına sahipsiniz 🙂 Lütfen bu hakkınızı iyi değerlendiriniz.

Diğerlerinden farkınız nedir?

En büyük farkımız “agile felsefesi”ni içselleştirmek, sivil toplum kuruluşlarının yapısına uygun hale getirmek ve yaygınlaştırmak için yoğun olarak çalışmaktır.

Toplantılarınıza katılabilir miyim?

Şeffaflık ilkesi gereği hemen hemen tüm toplantılarımız sizlere açık olarak gerçekleşmektedir. Etkinlik takviminde yer alan toplantılarımıza online katılım sağlayabilirsiniz. Gerekli açıklamalar etkinlik ayrıntılarında yazmaktadır. 

Sorunuz olursa bize info@tebessumhareketi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Toplantılarınıza nereden katılabilirim?

Toplantılarımızı olabildiğince hibrit olarak gerçekleştiriyoruz. Etkinlik Takviminde oluşturduğumuz etkinliklerde bulunan google meet adresleri ile ilgili toplantılara katılabilirsiniz. Aynı şekilde mail ile bize ulaştıktan sonra derneğimize gelerek yüz yüze de katılabilirsiniz.

Derneğiniz nerede?

Derneğimizin açık adresi Namık Kemal Mahallesi, Köşk Sokak, No:18/A Ümraniye/İstanbul’dur.

Aranıza nasıl katılabilirim?

Bize aşağıdaki kanallarla ulaşabilir ve aramıza katılma talebinizi: 

  1. Sosyal medya hesaplarımızda ve web sitemizde bulunan “Gönüllü Ol!” formunu doldurarak 
  2. info@tebessumhareketi.org adresine mail atarak
  3. Sosyal medya hesaplarımızdan mesaj yollayarak 
  4. Derneğimizin açık olduğu zaman dilimlerinde bizi ziyaret ederek

iletebilirsiniz.

Nasıl maddi destek olabilirim?

Maddi desteklerinizi aşağıdaki bağış hesaplarımıza gönderebilirsiniz:

Dernek Banka Hesapları

Gider Hesabı

TEBESSÜM HAREKETİ DERNEĞİ

TR560020500009748003900001

Eğitim Bağış Hesabı

TEBESSÜM HAREKETİ DERNEĞİ

TR290020500009748003900002

Dış Aktiviteler Çetesi

TEBESSÜM HAREKETİ DERNEĞİ

TR020020500009748003900003

Dolar

TEBESSÜM HAREKETİ DERNEĞİ

TR450020500009748003900102

Euro

TEBESSÜM HAREKETİ DERNEĞİ

TR720020500009748003900101

Etkinliklerinizi nereden takip edebilirim?

Gönüllü Ol formunu doldurduktan sonra mail listemize kaydediyoruz. Bu formu doldurarak duyuruları alabilirsiniz.

Neden Agile çalışıyorsunuz?

Çünkü var olan her şey sürekli değişiyor. Bu değişikliğe hızlı uyum sağlayabilmek için agile çalışmak uygun bir yöntem olarak karşımıza çıktı.

Evde kullanmadığım eşyalar var siz değerlendiriyor musunuz?

Eğer kırtasiye malzemeleri, okuma kitapları vb. var ise Biricik Çetesi bunları eğitim faaliyetlerinde değerlendiriyor. 

Eğer ikinci el kıyafet, ev eşyası vb. varsa bunları doğrudan değerlendiremiyoruz ancak ilgilenen diğer kurumlara yönlendirme yapabiliyoruz.

Nerede faaliyet gösteriyorsunuz?

Şimdilik Ümraniye ve  çevresinde aktif olarak çalışmalar yapıyoruz.

Ben İstanbul’da değilim nasıl gönüllünüz olabilirim?

Tebessüm Hareketi’nin güzel bir yanı da çoğu organizasyonel işlerin toplantılarını online olarak gerçekleştirmemiz. Eğer aramıza katılmak istiyorsanız eminiz ki İstanbul dışından da yapabileceğiniz bir çok şey bulabiliriz.

Bu kadar kişi nasıl bir araya geldi?

Bu 10 kişi zaten gönüllü oldukları bir sivil toplum kuruluşunda birlikte değer üretiyordu. Ancak artık çevremizde karşılaştığımız olaylara karşı farklı bir bakış açısı ile yaklaşmalıydık. Bu niyetle Tebessüm Hareketi’ni başlatalım dedik.

Dernek yapınız nasıl?

Tebessüm Hareketi şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine bağlı, katılımcı ve takım çalışmasına dayalı yatay bir yapılanmaya sahiptir. Derneğimiz şimdilik 3 çete ve bu çetelerin hiyerarşik olarak üstünde bulunan Yönetim Kurulu Çetesi’nden oluşmaktadır.  Kişiler arasında bir hiyerarşi bulunmamaktadır. Tek hiyerarşik yapılanma Yönetim Kurulu Çetesi’nin diğer çetelerin üstünde çalışmasından ibarettir.

Yönetim Kurulu Çetesi nedir?

Derneğin temel organlarından olan Yönetim Kurulu’nu da bir takıma dönüştürdük. Derneğin vizyon ve misyonunun belirlenmesinde rol almaktadır. Aynı zamanda Genel Kurulu’n resmi temsilcisidir.

Dış Aktiviteler Çetesi nedir?

Derneğin dışa açılan kapısıdır onlar. Birbirinden eğlenceli ve öğretici etkinlikler yaparlar. Bizimle temas eden herkesle samimiyet köprüleri kurarlar 🙂 Sürdürülebilirliğe ve gelişime önem verirler. Heybe Projesi’nin sahibidir çete.

Biricik Çetesi nedir?

Her çocuğun ihtiyacı ve öğrenme stili o çocuğa göredir diyerek yola çıkmışlardır. Adlarını yaptıkları proje olan Biricik Projesinden almışlardır. Hedeflerinde kitapsız kütüphaneleri kitapla doldurmak, köy okullarını ziyaret ederek atölyeler yapmak ve bir eğitim merkezi kurmak vardır.

Medya ve Tanıtım Çetesi nedir?

Bu çete medya platformlarını öğrenme ve ustalaşma üzerine kafa yormaktadır. Başta İnstagram, Facebook, Google platformlarını yönetme ve içerik üretme üzerine yoğunlaşsalar da WordPress, EventBrite, Medium ve SEO gibi konular ve platformlar da gündemlerindedir.

Biricik Projesi nedir?

Biricik Çetesi tarafından yürütülmektedir. Biricik Projesinde kritik seviye ve altındaki çocukların akademik ve psikososyal gelişimleri üzerine eğitimler ve atölyeler düzenlenir.  Projeye katılan çocukların yeteneklerini geliştirmelerine ve potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olur. Program süresince aylık periyotlarla öğrencilerin ufkunu açacak mobil etkinlikler gerçekleştirilir. Bunun yanında öğrencilerin başarıları ve yetenekleri ölçme, değerlendirme ve gözlem formları ile ölçülür.

Heybe projesi nedir?

Dış Aktiviteler Çetesi tarafından yürütülmektedir. Temelde amaç ihtiyaç sahibi ailelerin yeteneklerini keşfederek onları hayatın içinde aktif bireyler haline getirecek yeni projeler üretilmesini sağlamaktır. Örneğin; örgü örmekten hoşlanan bir grup kadına amigurumi atölyesi düzenlemek, mülteci aileler için Türkçe okuma- yazma dersleri düzenlemek gibi.